foto.JPG

Studentët e Fakultetit të Ekonomisë janë të ftuar të marrin pjesë në leksionin që do të mbahet nesër, Datë 16.06.2022, Ora 10:00 te Liceu Artistik, Salla Tonin Harapi, ku do të diskutohet mbi Startup-in.

Në leksionin me Drejtorin e Zhvillimit të Sipërmarrjes dhe Inovacionit në Kolegjin e Inxhinierisë Azrieli - Jerusalem, Z. Michael Mizrahi, do të mësohet ana praktike që do t'ju ndihmojë të zgjidhni problemet në shtëpi, vendin e punës apo në startup-e. Pjesëmarrësit do të mësojnë një teori të quaitur KËSHILLA: Teoria e zgjidhjes inovative të problemeve.

Do të prezantohet historia e fillimit të AtoBe Startup Açelerator. Historia e Izraelit si shtet "Start-up". Cili është ndryshimi në qasjen e Izraelit ndaj inovacionit dhe sipërmarrjes? Sa ndryshe është Jerusalemi nga Tel Avivi?

Jerusalemi, një rast studimi se si të ndërtohet një komunitet dhe një ekosistem nga e para dhe një prezantim i historisë së AtoBe Startup Açelerator, si një rast studimi i suksesshem i një qendre akademike të inovacionit dhe sipërmarrjes.

Piesëmarrësit do të kenë mundësi të mësojnë dhe do të jenë në gjendje të huazojnë mjete për të ndërtuar një mini-ekosistem në komunitetin e tyre/universitetin/qytetin/biznesin.