49280f4f-98be-4c1c-bc21-d3ebaced9952.JPG

Ditën e Premte, datë 14.04.2023, në Fakultetin e Ekonomisë të Universitetit të Tiranës u mbajt leksioni i hapur me temë "Dixhitalizimi dhe FinTech në BE", prezantuar nga Z. Gjergji Robo, përfaqësues i SmartWork. Leksioni u organizua në kuadër të Projektit Jean Monnet "Fintech and EU policy" ku të pranishëm ishin jo vetëm studentë nga Fakulteti i Ekonomisë, por edhe profesionistë të interesuar.

Pjesëmarrja në këtë leksion ndihmoi të pranishmit të zgjerojnë njohuritë e tyre në tema të tilla si ndikimi i teknologjisë në financë, FinTech dhe rëndësia e dixhitalizimit në sektorin financiar. Leksioni shërbeu dhe si ndihmë për pjesëmarrësit që të bëhen më konkurrues në tregun e punës dhe të kuptojnë më mirë evolucionin aktual në sektorin financiar.

Ky leksion ishte një mundësi për të ndarë përvojat dhe për të diskutuar rreth temave dhe zhvillimeve në fushën e financave. Z. Gjergji Robo, përfaqësues i SmartWork, ishte një burim i vlefshëm informacioni dhe ndihmoi pjesëmarrësit të kuptonin prirjet aktuale finTech.

Leksioni u organizua si pjesë e Projektit Jean Monnet, një program i cili mbështet aktivitetet trajnuese dhe kërkimore në fushën e integrimit evropian. Pjesëmarrja në këtë leksion është një shtysë për pjesëmarrësit që të bashkohen në këtë program dhe të ndajnë përvojat e tyre me studentët dhe profesionistët nga vende të tjera të BE-së.

Bashkëngjitur gjeni fotot gjatë leksionit të hapur

---

On 14.04. 2023, an open lesson entitled "Digitalization and FinTech in BE" was held at the Faculty of Economy of the University of Tirana, presented by Mr. Gjergji Robo, representative of SmartWork. The lecture was organized within the Jean Monnet Project “Fintech an EU policy” and not only students from the Faculty of Economy, but also interested professionals were invited to participate.

Participating in this lecture can help participants broaden their knowledge on topics such as the impact of technology on finance, FinTech and the importance of digitization in the financial sector. This can help participants to become more competitive on the job market and to have a better understanding of current evolutions in the financial sector.

Attending this lesson was a good opportunity to share experiences and discuss topics and developments in the field of finance. Mr. Gjergji Robo, SmartWork representative, was a valuable source of information and helped attendees understand current FinTech trends.

The lecture was organized as part of the Jean Monnet Project, a program which supports training and research activities in the field of European integration. Attending this class can be a good first step for participants to join this program and share their experiences with students and professionals from other EU countries.