Guide_studentore.jpeg

👩🏻‍💼🧑🏻‍💼Guidë Studentore
#miresevjenparty

📌Eventi zhvillohet nga Bashkia Tiranë për mirëseardhjen e studentëve në qytet, tek oborri i Universitetit Politektik.

🌆Tirana është kryeqyteti, por edhe qyteti më i madh universitar në vend ku çdo vit pret rreth 15.000 studentë të rinj.

👉Guida Studentore është një udhëzues për të gjithë të rinjtë. Synimi kryesor është t’i japë të rinjve mundësinë për tu njohur me shërbimet e larmishme, që ofton qyteti duke përfshirë këtu: shërbime publike, organizata rinore, biznese për të rinjtë, biznese nga të rinjtë, banka që japin shërbime për studentët, biçikleta, taksi ecologjike etj.

👉Për promovimin e kësaj hapësire për të rinjtë, në datën 13 Tetor 2022 organizohet një panair-festë, ku përgjatë gjithë ditës janë të ftuar organizara rinore, të cilat do të shpalosin hapesirat që kanë për të rinjtë si edhe projektet ku mund t’i perfshijnë, biseda për stratup-e dhe prezantimi i inkubatorëve në vend. Gjatë pasdites do të jenë të pranishme biznese të reja dhe të krijuara nga të rinjtë e më pas mbrëmja do të kulmojë dhe mbyllet me një festë për të gjithë të rinjtë.

📌Kjo është mënyra më rinore dhe e bukur që qyteti i uron mirëseardhjen të gjithë të rinjve në këtë hap të rëndësishëm në jetën e tyre studentore.

ℹ️Agjenda e eventit do jetë si më poshtë:
Oborri Universiteti Politeknik
Ora 12:00-00:00

📌Pjesa I
12:00-17:30

-Panair i Organizatave Rinore/Startups/Shërbime Publike

Vizite Kryetari i Bashkise Tirane Erion Veliaj
16:00-17:00

▫️Talk ‘’Angazhimi i të rinjve për çështjet e mjedisit dhe klimës’’
Tresi Trebicka

▫️Talk ‘’Vullnetarizmi dhe Hapësirat që ofron qyteti’’
Anisa Ruseti